اشخاص

اثری‌نژاد، محمد

معصومه عابدینی
512 بازدید

محمد اثری‌نژاد (1364ـ1335)، مسئول لجستیک نیروی دریایی سپاه پاسداران و جانشین تدارکات قرارگاه خاتم‌صل‌الله‌علیه‌وآله در دوران دفاع مقدس بود.

محمد اثری‌نژاد سال 1335 در روستای حسین‌آباد کام‌فیروز مرودشت، از توابع شیراز، به دنیا آمد. آموزش قرآن کریم را همراه تحصیلات ابتدایی تا ده‌سالگی آموخت. سپس به سبب مشکلات مالی، در کلاس‌های شبانه درس خواند و سیکل گرفت و پس از آن ترک تحصیل کرد. برای تأمین معاش خانواده، به فعالیت کشاورزی رو آورد. پس از گذراندن ده ماه از دوره‌ سربازی، به علت فوت مادر، کفالت خانواده را بر عهده گرفت و از ادامه‌ سربازی معاف شد.

فعالیت دینی و مذهبی اثری‌نژاد، پیش از پیروزی انقلاب اسلامی با مطالعه‌ کتاب‌های استاد مطهری و رساله‌ امام خمینی شکل گرفت. مسافرت‌های او به قم سبب آشنایی‌اش با چند تن از روحانیون شد. این امر، او را وارد جریانات سیاسی کرد و از آن پس، به فعالیت‌های انقلابی مشغول شد. اعلامیه‌ها و پیام‌های امام خمینی را از قم به تهران منتقل و بین دوستان و آشنایان توزیع می‌کرد. همچنین در راه‌پیمایی‌ها و تظاهرات برضد حکومت پهلوی حضور داشت و همراه دیگر انقلابیون، در تسخیر مراکز نظامی در روزهای پایانی حکومت پهلوی نیز حاضر بود.

اثری‌نژاد، پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، در 1357 ازدواج کرد و با تشکیل کمیته‌ انقلاب اسلامی، به این نهاد پیوست. پس از آن با تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به عضویت آن درآمد. او مسئول تدارکات پادگان ولی‌عصر‌عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف تهران بود.

در پی تحرکات گروهک‌های ضدانقلاب در کردستان، داوطلبانه عازم آنجا و مسئول تدارکات شد. با شروع جنگ تحمیلی عراق برضد ایران نیز در قسمت تدارکات و پشتیبانی جبهه‌های غرب و جنوب خدمت کرد. او کمک‌های مردمی را از طریق ستاد پشتیبانی جنگ تهیه و به جبهه ارسال می‌کرد و نقشی اساسی در تأمین تدارکاتِ عملیات‌های بزرگ و کوچک داشت. برای نمونه، در عملیات بازی‌دراز، زمانی که این ارتفاعات در محاصره‌ دشمن قرار گرفت، به عنوان نیروی تدارکاتی، اقدام به تهیه‌ مهمات و آذوقه برای نیروهای مستقر در منطقه کرد. سپس به پادگان ابوذر سرپل ‌ذهاب رفت و با کمک خلبان شیرودی به وسیله‌ بالگرد کُبری، تدارکات و سلاح به منطقه رساند.

اثری‌نژاد، سپس مسئول تدارکات قرارگاه نجف شد و پس از آن نیز به فرماندهی پشتیبانی شمال غرب نیروی زمینی سپاه پاسداران رسید. در پی تشکیل نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ضمن اینکه جانشینی مسئول تدارکات قرارگاه خاتم‌الانبیا‌صلی‌الله‌علیه‌وآله را عهده‌دار بود، در لجستیک نیروی دریایی نیز فعالیت می‌کرد.

اثری‌نژاد در 20 بهمن 1364 در عملیات والفجر 8 مجروح شیمیایی شد؛ اما پس از مدتی، به‌رغم توصیه‌های پزشکان و فرمانده کل سپاه پاسداران به استراحت تا بهبود کامل، به منطقه‌ عملیاتی والفجر 8 بازگشت و در 12 اسفند 1364، به علت بمباران هوایی دشمن در منطقه، به شهادت رسید. پیکر شهید، پس از انتقال، در گلزار شهدای بهشت زهرا‌سلام‌الله‌علیه‌وآله تهران به خاک سپرده شد.[1]

در قسمتی از وصیت‌نامه‌ شهید اثری‌نژاد آمده است: «حفظ نظام جمهوری اسلامی ممکن نیست مگر با شرکت عملی در صحنه‌های مختلف مقابله با دشمنان جمهوری اسلامی؛ به‌خصوص شرکت در جنگ تحمیلی.»


[1]. تلخیص مقاله از دایرةالمعارف دفاع مقدس، ج1، تهران، مرکز دایرة‌المعارف پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، بآبیآ1390، ص343ـ344.