اشخاص

ابراهیمی، محمدتقی

معصومه عابدینی
1217 بازدید

محمدتقی ابراهیمی (1364ـ1337)، جانشین تیپ بیت‌المقدس سنندج در دوران دفاع مقدس بود.

محمدتقی ابراهیمی سال 1337 در قهدریجان استان اصفهان به دنیا آمد. تحصیلات دوره‌های ابتدایی و راهنمایی را در قهدریجان به پایان برد. به علت نبود دبیرستان، محمدتقی و چند نفر دیگر برای ادامه‌ تحصیل به فلاورجان رفتند تا در دبیرستان آن شهر ثبت‌نام کنند، اما ظرفیت دبیرستان پر شده بود و ثبت‌نامشان نکردند. آن‌ها با کمک آموزش‌وپرورش دست به کار شدند و خودشان کار ساخت دبیرستان قهدریجان را با ساخت یک اتاق به عهده گرفتند. به همین ترتیب، سال بعد هم کلاس دیگری ساختند و تا سالی که دیپلم گرفتند، دبیرستانشان (دبیرستان جلال) تکمیل شده بود. سال آخر دبیرستان، مصادف با اوج‌گیری مبارزات انقلاب اسلامی بود و محمدتقی، همراه دوستانش، اولین تظاهرات را به راه انداختند و هنگام درگیری با نیروهای ژاندارمری دستگیر شدند. آن‌ها را به ساواک فولادشهر بردند. اهالی شهر در واکنش به دستگیری آن‌ها به خیابان آمدند و تظاهرات کردند.

محمدتقی، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به کمیته‌ انقلاب اسلامی و سپس به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قهدریجان پیوست. با حکم محافظت از مجلس خبرگان، به تهران اعزام شد و پس از اینکه امام خمینی دستور تشکیل ارتش بیست‌میلیونی را صادر کردند، به قهدریجان برگشت و به آموزش نیروهای بسیجی مشغول شد. پنج ماه در قهدریجان مسئول اردوگاه شهید بهشتی باغ ابریشم بود، سپس به بیت امام خمینی اعزام شد و شش ماه در جمع محافظان بیت امام بود. با شروع غائله‌ کردستان، به آنجا رفت و شش ماه مسئولیت اعزام نیرو برای سرکوب ضدانقلاب را بر عهده داشت.

با شروع جنگ، بیشتر وقتش را در جبهه می‌گذراند. سال 1361 ازدواج کرد و همسرش را به کردستان برد. وی در عملیات ثامن‌الائمه‌علیه‌السلام (شکست حصر آبادان) حضور یافت و پس از پایان آن به کردستان بازگشت و مسئول اعزام نیرو شد. سپس مسئولیت هماهنگی سپاه سنندج را به عهده گرفت. سه ماه به یکی از محورهای سنندج به نام حسین‌آباد اعزام شد. در همین زمان، مسئولیت گردان جندالله سنندج را که متشکل از نیروهای ارتش، سپاه و ژاندارمری بود، به او واگذار شد. اولین جراحتش هنگام پاک‌سازی یکی از محورهای سنندج به علت اصابت گلوله اتفاق افتاد. او را به بیمارستان سنندج و سپس به اصفهان منتقل کردند. پس از بهبود، به کردستان بازگشت. با تشکیل تیپ بیت‌المقدس سنندج، معاون عملیات این تیپ شد و هم‌زمان، جانشینی فرمانده تیپ را هم عهده‌دار بود. مجروحیت دومش، در سال 1364 و موقع پاک‌سازی منطقه‌ مریوان اتفاق افتاد که عصب دو انگشت دست چپش قطع شد.

ابراهیمی، در ورزش‌های رزمی، کمربند مشکی تکواندو داشت.

در عملیات والفجر 9، مأموریت شناسایی منطقه را به محمدتقی محول کردند. او همراه حاج‌اکبر آقابابایی به منطقه رفت و هفتم اسفند 1364، هنگام اجرای این مأموریت، پس از اصابت ترکش گلوله‌ توپ به سرش، شهید شد. مزار او در گلزار شهدای قهدریجان قرار دارد. برادرش مهدی نیز پانزده روز پیش از شهادت او، در 22 بهمن 1364 در عملیات والفجر 8 به شهادت رسیده بود.[1]


[1]. تلخیص مقاله از دایرةالمعارف دفاع مقدس، ج‌1، تهران، مرکز دایرة‌المعارف پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، بآبیآ1390، ص272 و 273.